Přeskočit na obsah
Domů » Povídky & recenze » Kniha dní Patti Smith

Kniha dní Patti Smith

Hudebnici Patti Smith není třeba představovat, mimo jiné díky koncertům, s nimiž se vrací také do Prahy. Přesto je hudební sféra oblastí, ve které původně básnířka žádné ambice neměla. Všestranná umělkyně má na kontě řadu knih, z nichž několik je přeložených do češtiny, výstavy fotografií, kreseb a instalací. A nedávno prorazila také na Instagramu – z jejího instagramového profilu vychází nejnovější publikace Kniha dní, kterou vydalo nakladatelství Dokořán v překladu Ondřeje Prokopa.

Ruka je otiskem vlastního já. Také proto si Patti Smith jako první fotografii, kterou v roce 2018 publikovala na svém čerstvě založeném instagramovém profilu, vybrala fotku svojí dlaně.

Je to otisk velice intimní, vrcholně osobitý, který na rozdíl od tváře nic nepředstírá. Je to pozdrav, který nám může na dálku poslat. Více než čtyři roky zde Patti Smith denně publikuje fotografii a krátký text připomínající báseň.

Kniha dní vychází z tohoto formátu a nabízí jednu fotografii s popiskem pro každý den v roce včetně toho přestupného. Kombinuje snímky z polaroidu, mobilu i autorčina archivu. Nejde tudíž o záznam jednoho roku, ale o zachycení míst, témat, výročí a lidí, kteří jsou pro zpěvačku důležití. […]

Štítky:

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *